Prostatas adenoma: terapijas principi

Apmēram 30 miljoni vīriešu visā pasaulē - katrs trešais stiprā dzimuma pārstāvis, kas vecāks par 50 gadiem, un gandrīz 90% vīriešu, kas vecāki par 90 gadiem, cieš no prostatas adenomas. Pat nelielu dziedzera apjoma palielināšanos var pavadīt daiļrunīgs klīniskais attēls, kas pasliktina dzīves kvalitāti. Turklāt cilvēku vidū ir viedoklis, ka labdabīgs audzējs ir tikai akmens metiena attālumā no vēža.

vīrieša prostatīta simptomi

Lai uzlabotu prognozi un atvieglotu stāvokli, vīrieši norij tabletes ar saujām. Tomēr urologi brīdina: ne visas adenomas ārstēšanas metodes ir efektīvas. Turklāt pacientam ne vienmēr ir nepieciešama ārstēšana.

Kāpēc es?

Līdz mūsdienām uzticami prostatas hiperplāzijas cēloņi nav zināmi, taču ir konstatēta saikne starp šo slimību un vairākām citām patoloģijām un apstākļiem.

Vīriešiem ar nelabvēlīgu iedzimtību (slimības ģimenes anamnēzē), kā arī aptaukošanos, 2. tipa cukura diabētu un erekcijas disfunkciju ir paaugstināts prostatas adenomas attīstības risks. Biežāk tie, kas uztur mazkustīgu dzīvesveidu, saskaras ar prostatas labdabīgu palielināšanos, salīdzinot ar sportiskiem un aktīviem stiprā dzimuma pārstāvjiem.

Vecums joprojām ir viens no galvenajiem adenomas riska faktoriem. Slimība reti pārņem vīriešus, kas jaunāki par 40 gadiem. Ar vecumu saistīta adenomu "selektivitāte" ir saistīta ar fizioloģiskām izmaiņām hormonālajā līmenī pēc 50 gadiem. Šajā sakarā daudzi eksperti prostatas hiperplāziju uzskata par normālu stāvokli vecumdienās.

Vai tas ir gandrīz vēzis?

Ir arī labas ziņas tiem, kas cieš no BPH. Ar prostatas vēzi hiperplāzija ir saistīta tikai ar vispārējiem simptomiem un paaugstinātu prostatas specifiskā antigēna (PSA) līmeni.

Lai izslēgtu ļaundabīgu slimību, vīriešiem vajadzētu apmeklēt ārstu, ja viņiem ir problēmas ar urinēšanu. Ja tiek apstiprināts dziedzera palielināšanās labdabīgais raksturs, var viegli elpot: adenoma nepalielina vēža risku un vēl jo vairāk tā "nedeģenerējas" par vēzi.

Vai tas ir nepieciešams ārstēt?

Ja adenomas simptomi ir diezgan viegli un vīriešiem nerada nopietnas neērtības, slimības terapija tiek samazināta līdz . . . gaidīšanai. Tomēr būs nepieciešamas dažas dzīvesveida izmaiņas, proti:

 • regulāra urinēšana, tostarp, ja nav vēlēšanās;
 • vazokonstriktoru deguna pilienu (ksilometazolīns uc) un pretalerģisku zāļu noraidīšana, jo īpaši 1. paaudzes antihistamīna līdzekļi (hlorpiramīns, klemastīns uc), kas var veicināt urīna aizturi;
 • samazinot alkohola un kofeīna patēriņu, kas kairina urīnceļus un kuriem adenomas gadījumā ir nevēlama diurētiska iedarbība;
 • stresa faktoru ietekmes samazināšana;
 • regulāras fiziskās aktivitātes;
 • iesaldēšanas izslēgšana;
 • iegurņa muskuļu nostiprināšana ar Kegela vingrinājumiem.

Ja, neraugoties uz dzīvesveida izmaiņām, adenomas klīniskā aina kļūst izteiktāka vai sākotnēji tās simptomi rada vīrietim nopietnu diskomfortu, tiek nozīmēti medikamenti.

Kā ārstēties?

Prostatas adenomas gadījumā tiek izmantoti vairāku farmakoloģisko grupu medikamenti.

 1. Alfa blokatori.Tie ietver doksazosīnu, tamsulozīnu, prazosīnu. Viņi selektīvi bloķē receptorus, kas atrodas prostatas gludajos muskuļos, urīnpūšļa kaklā un prostatas urīnizvadkanālā, kā arī pašā urīnpūslī. Tas noved pie gludo muskuļu tonusa samazināšanās un slimības simptomu samazināšanās. Efekts rodas 1-2 nedēļas pēc ārstēšanas sākuma, lai gan dažreiz vīrieši uzlabošanos novēro jau pirmajās ārstēšanas dienās.
 2. 5-alfa reduktāzes inhibitori.Šīs grupas narkotikas - finasterīds un dutasterīds - bloķē fermentu, kas vīriešu dzimuma hormonu testosteronu pārvērš aktīvākā formā - dihidrotestosteronā. Tas noved pie prostatas dziedzera lieluma samazināšanās un adenomas simptomu atvieglošanas. Tomēr jāpatur prātā, ka aktīvā testosterona līmeņa pazemināšanās var būt saistīta ar ļoti nevēlamām blakusparādībām, piemēram, erekcijas disfunkciju un samazinātu libido.
 3. Kombinēta terapija.Alfa blokatoru un 5-alfa reduktāzes inhibitoru kombinācijas var ordinēt pacientiem, kuriem ir izteikti adenomas simptomi, kā arī ievērojams dziedzera izmēra pieaugums. Krievijas tirgū ir reģistrēts komplekss medikaments, kas satur dutasterīda + tamsulozīna kombināciju.
 4. PDE-5 inhibitori.Pie šīs grupas līdzekļiem pieder slavenais sildenafils, tadalafils, vardenafils, kas palīdz atslābināt kavernozo gludo muskuļu audus, tādējādi palielinot dzimumlocekļa asinsriti. Narkotikas, kuras daudzi vīrieši uzskata tikai par līdzekli intīmas dzīves normalizēšanai, var atvieglot dzīvi ar adenomu. Visizteiktāko efektu šajā sakarā parāda tadalafils. Ir pierādīts, ka tā ilgstoša lietošana var ievērojami samazināt apakšējo urīnceļu simptomu smagumu, kas raksturīgi prostatas hiperplāzijai.

Bet kā ar "zālēm"?

Pacientu un ārstu vidū ļoti populāri ir fitopreparāti, kas ietver dažādu augu un eļļu ekstraktus.

 1. Sabal palmu ekstrakts.Viens no slavenākajiem augu izcelsmes līdzekļiem, ko lieto prostatas adenomas ārstēšanai. Aktīvās sastāvdaļas ir taukskābju, fitosterīnu un spirtu sastāvs, kas atrodas ekstraktā. Precīzs darbības mehānisms nav zināms. Tiek pieņemts, ka zālēm ir antiandrogēns efekts, tās bloķē 5-alfa-reduktāzi un piemīt pretiekaisuma iedarbība. Pierādījumu bāze ir ārkārtīgi apšaubāma: pētījumos nav atrasta klīniski nozīmīga ietekme prostatas adenomas zāļu ārstēšanā.
 2. Āfrikas plūmju mizas ekstrakts.Jādomā, ka šo zāļu mehānisms ir balstīts uz pretiekaisuma un antiandrogēnām īpašībām. Tomēr Āfrikas plūmju mizas ekstrakts ir pētīts ļoti maz, un diemžēl nav pārliecinošu pierādījumu par tā efektivitāti. Taisnības labad ir vērts atzīmēt, ka Cochrane Collaboration pētījums parādīja, ka ekstrakts var būt noderīgs, lai mazinātu apakšējo urīnceļu simptomu smagumu. Zāles prasa papildu izpēti.
 3. Ķirbju sēklas.Krievijas praksē tos daudzus gadu desmitus izmanto adenomu ārstēšanai. Pētījumi liecina, ka ķirbju sēklas faktiski var mazināt slimības simptomus. Tajā pašā laikā to pārnesamība ir lieliska. Piedāvātais darbības mehānisms ir balstīts uz iekaisuma procesa smaguma samazināšanos.

Apkopojot, mēs uzsveram, ka prostatas adenomu var veiksmīgi kontrolēt gan ar gaidošās taktikas palīdzību, gan izmantojot modernas zāles. Galvenais ir pārliecināties, ka process ir labdabīgs, un tad jūs varat turpināt baudīt dzīvi ar mierīgu sirdi.