Narkotiku terapija hroniska prostatīta gadījumā

Prostatīts ir akūts vai hronisks prostatas dziedzeru (parenhīmas) un intersticiālu audu iekaisums.zāles prostatīta ārstēšanaiProstatas dziedzera iekaisumu kā neatkarīgu nosoloģisku formu Ledmišs pirmo reizi aprakstīja 1857. gadā. Tomēr, neskatoties uz gandrīz 150 gadu ilgo vēsturi, prostatīts joprojām ir ļoti izplatīts, slikti saprotams un grūti ārstējams slimības. Tas ir saistīts arī ar faktu, ka vairumā gadījumu hronisks prostatīts, tā etioloģija, patoģenēze un patofizioloģija joprojām nav zināma.

Mūsdienās uroloģijā nav citu problēmu, kur patiesība, apšaubāmi dati un tieša daiļliteratūra būtu tik cieši savstarpēji saistīti kā hroniska prostatīta (CP) gadījumā.

Tas lielā mērā ir saistīts ar slimības ārstēšanas augsto komercializācijas pakāpi, kurai tiek piedāvāts milzīgs skaits dažādu metožu un zāļu, kuras sāk reklamēt pat pirms tiek iegūta ticama informācija par to efektivitāti un drošību. Turklāt agresīva reklāma, kas tiek veikta, izmantojot visu veidu masu informācijas līdzekļus, galvenokārt ir vērsta uz pacientu, kurš nespēj novērtēt visas piedāvātās ārstēšanas priekšrocības un trūkumus.

No otras puses, mūsdienu medicīnas zinātnes attīstība ir izraisījusi virkni jaunu CP ārstēšanas principu un metožu parādīšanos. Katrai metodei ir savas priekšrocības un trūkumi. Tomēr praktizējošais urologs nespēj lasīt un analizēt arvien pieaugošo publicētās informācijas apjomu par prostatīta problēmu. Neskatoties uz lielo metodisko materiālu, disertāciju un publikāciju skaitu par CP diagnostiku un ārstēšanu, datu formā, kas nepieciešama pieņemšanai kā standarts, praktiski nav.

Dažādas prostatīta ārstēšanas metodes veicina un izmanto daudzi medicīnas centri (dažreiz bez urologa personālā), farmakoloģiskie uzņēmumi un pat paramedicīniskās iestādes.

Tas sarežģī efektīvu klīnisko lēmumu pieņemšanu, ierobežo uzticamu diagnostikas un ārstēšanas metožu izmantošanu, noved pie ārstēšanas "kaskādes", kad pēc vienas metodes neveiksmes neveiksmīga iemesla dēļ tiek nozīmēta cita utt. Tā rezultātā pastāv nelīdzsvarotība starp klīnisko un ekonomisko efektivitāti un medicīniskās aprūpes sniegšanas izmaksu pieaugumu. Zināšanas par pamatiem un uz pierādījumiem balstītas medicīnas principu ieviešanu, lai vienotu pieejas hroniskā prostatīta diagnostikai un ārstēšanas taktikas izvēlei, palīdz aizpildīt šo plaisu.

Ko nozīmē hronisks prostatīts? Mūsdienu jēdziena "hronisks prostatīts" interpretācija un slimības klasifikācija ir neskaidra. Zem tās maskas var paslēpties plašs prostatas dziedzera un apakšējo urīnceļu slimību klāsts, sākot no infekciozā prostatīta, hroniska iegurņa sāpju sindroma vai tā sauktā. prostatodinija ar abakteriālu prostatītu un beidzot ar neirogēniem disfunkcijām, alerģiskiem un vielmaiņas traucējumiem. Terminoloģiskās vienotības trūkums ir īpaši svarīgs neinfekciozas CP gadījumā, ko dažādi autori interpretē šādi: prostatodinija, hronisks iegurņa sāpju sindroms, postinfekciozs prostatīts, iegurņa pamatnes muskuļu mialģija, sastrēguma prostatīts.

Daudzi eksperti hronisku prostatītu uzskata par galvenokārt infekcijas izcelsmes iekaisuma slimību ar iespējamu autoimūno traucējumu pievienošanu, kam raksturīgs prostatas dziedzera parenhīmas un intersticiālu audu bojājums.

Jāatzīmē, ka hronisks bakteriāls prostatīts ir 8 reizes biežāk sastopams nekā slimības baktēriju forma, kas veido līdz pat 10% no visiem gadījumiem.

ASV Nacionālo veselības institūtu speciālisti hroniskā prostatīta klīnisko jēdzienu interpretē šādi:

 • sāpju klātbūtne iegurņa / starpsienas rajonā, uroģenitālās sistēmas orgānos vismaz 3 mēnešus;
 • urīnceļu traucējumu obstruktīvu vai kairinošu simptomu klātbūtne (vai neesamība);
 • pozitīvs (vai negatīvs) bakterioloģiskā testa rezultāts.

Hronisks prostatīts ir izplatīta slimība, kurai ir dažādi simptomi. Bieži ir publikācijas, kas norāda uz ārkārtīgi augstu CP sastopamību. Tiek ziņots, ka prostatīts izraisa ievērojamu dzīves kvalitātes pasliktināšanos vīriešiem darbspējas vecumā: tā iedarbība salīdzināta ar stenokardiju, Krona slimību vai miokarda infarktu. Saskaņā ar Amerikas Uroloģijas asociācijas apkopotajiem datiem hroniska prostatīta sastopamība vīriešiem reproduktīvā vecumā svārstās no 35 līdz 98% un no 40 līdz 70%.

Skaidru slimības klīnisko un laboratorisko kritēriju neesamība un subjektīvu sūdzību pārpilnība nosaka dažādu prostatas dziedzera, urīnizvadkanāla, kā arī iegurņa reģiona neiroloģisko slimību maskēšanu, diagnosticējot CP. Par CP patoģenēzes neatņemamas izpratnes trūkumu liecina esošās klasifikācijas trūkumi, kas ir nopietns šķērslis šīs slimības izpratnei un veiksmīgai ārstēšanai.

Mūsdienu zinātniskajā literatūrā ir vairāk nekā 50 prostatīta klasifikācijas.

Pašlaik ārzemēs tiek plaši izmantota un pieņemta kā galvenā ASV Nacionālā veselības institūta klasifikācija, saskaņā ar kuru viņi izšķir: akūtu bakteriālu prostatītu (I), hronisku bakteriālu prostatītu (II), hronisku bakteriālu prostatītu vai hronisku iegurņa sāpju sindromu (III). ), ieskaitot arī ar iekaisuma komponentu (IIIA) (IIIB) vai bez tā, kā arī asimptomātisku prostatītu ar iekaisuma klātbūtni (IV).

Hroniska prostatīta klīniskās iezīmes:

 • galvenokārt cieš jauni vīrieši no 20-50 gadiem (vidējais vecums 43 gadi);
 • galvenā un biežākā slimības izpausme ir sāpju vai diskomforta klātbūtne iegurņa rajonā;
 • kas ilgst vismaz 3 mēnešus;
 • simptomātisko izpausmju intensitāte ievērojami atšķiras;
 • visbiežāk sāpju lokalizācija ir starpenē, tomēr diskomforta sajūta var rasties jebkurā iegurņa zonā;
 • vienpusēja sāpju lokalizācija sēkliniekā nav prostatīta pazīme;
 • obligātie simptomi ir biežāk nekā obstruktīvi;
 • erekcijas disfunkcija var pavadīt CP;
 • sāpes pēc ejakulācijas ir visprecīzākās CP, un tās atšķir no labdabīgas prostatas hiperplāzijas un veseliem vīriešiem.

Mūsu valstī ir uzkrāts milzīgs daudzums dažādu KP diagnostikas un ārstēšanas metožu izmantošanas. Tomēr lielākā daļa pieejamo datu neatbilst uz pierādījumiem balstītas medicīnas prasībām: pētījumi nav nejaušināti, tie tiek veikti ar nelielu novērojumu skaitu, vienā centrā, bez placebo kontroles un dažreiz vispār bez kontroles grupas.

Turklāt vienotas CP klasifikācijas trūkums bieži nedod priekšstatu par to, kādas pacientu kategorijas faktiski tiek aplūkotas aprakstītajos darbos. Tāpēc lielākajai daļai mūsdienās plaši reklamēto un izmantoto ārstēšanas metožu efektivitāte (transuretraālā vakuuma ekstrakcija, transuretraālā prostatas dziedzera elektro- un elektromagnētiskā stimulācija, LOD - terapija, transrektāla, suprapubiska, transuretraāla vai intravaskulāra zemas enerģijas lāzera apstarošana, prostatas akmeņi uz pūtīša utt. uc), nemaz nerunājot par vietējo un ārvalstu "patentēto līdzekļu" "brīnumainību", nevar uzskatīt par pierādītu.

Pat tādas tradicionālās metodes kā prostatas masāža efektivitāte un norādes uz to joprojām nav skaidri definētas.

Nozīmīga problēma ir zāļu izvēles problēma hroniska bakteriāla (neinfekcioza) prostatīta slimnieku ārstēšanai, ko NIH klasificē kā IIIA un IIIB kategorijas. Tas ir saistīts ar paša "hroniskā bakteriālā prostatīta" jēdziena neskaidrību, kas izriet no neskaidras šīs slimības etioloģijas un patoģenēzes. Pirmkārt, šis jautājuma formulējums attiecas uz IIIB kategorijas prostatītu, ko definē arī kā "hronisku bakteriālu prostatītu / hronisku iegurņa sāpju sindromu" (CAP / CPPS).

Tas ir paradoksāli, taču ir fakts, ka bakteriālā prostatīta ārstēšanai daudzi autori ierosina lietot antibakteriālus līdzekļus, un viņi atsaucas uz datiem, kas norāda uz pietiekami augstu šādas ārstēšanas efektivitāti. Tas vēlreiz liecina par nepietiekamu slimības etiopatoģenēzes jautājumu izstrādi, iespējamo infekcijas ietekmi uz tās attīstību un pieņemtās terminoloģijas neatbilstību, par ko mēs jau iepriekš norādījām, ierosinot nodalīt jēdzienus "abakteriāls" un " neinfekciozs "prostatīts. Visticamāk, ka CAP / CPPS diagnoze slēpj veselu virkni dažādu apstākļu, ieskaitot tos, kad prostatas dziedzeris ir tikai netieši iesaistīts patoloģiskajā procesā vai vispār nav iesaistīts, un pati diagnoze ir piespiedu veltījums farmācijas uzņēmumiem, kas nepieciešams skaidrs termins, lai definētu norādes. lai ieceltu medicīniskos preparātus.

Šodien mēs varam ar pārliecību teikt, ka vienota pieeja CAP / CPPS pacientu ārstēšanai vēl nav izveidota. Šī paša iemesla dēļ šo slimību ārstēšanai ir ierosinātas dažādas zāles, kuru galvenās grupas var attēlot ar šādu klasifikāciju:

 • antibiotikas un antibakteriālas zāles;
 • nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (diklofenaks, ketoprofēns);
 • muskuļu relaksanti un spazmolītiskie līdzekļi (baklofēns);
 • a1 blokatori (terazosīns, doksazosīns, alfuzozīns, tamsulozīns);
 • augu ekstrakti (Serenoa repens, Pigeum africanum);
 • 5a-reduktāzes inhibitori (finasterīds);
 • antiholīnerģiski līdzekļi (oksibutinīns, tolterodīns);
 • imunitātes modulatori un stimulatori;
 • bioregulējošie peptīdi (prostatas ekstrakts);
 • vitamīnu un mikroelementu kompleksi;
 • antidepresanti un trankvilizatori (amitriptilīns, diazepāms, salbutamīns);
 • pretsāpju līdzekļi;
 • zāles, kas uzlabo mikrocirkulāciju, asins reoloģiskās īpašības, antikoagulanti (dekstrāns, pentoksifilīns);
 • fermenti (hialuronidāze);
 • pretepilepsijas līdzekļi (gabapentīns);
 • ksantīna oksidāzes inhibitori (alopurinols);
 • paprika ekstrakts (kapsaicīns).

Nevar piekrist viedoklim, ka CP terapijai jābūt vērstai uz visām slimības etioloģijas un patoģenēzes saitēm, jāņem vērā procesa aktivitāte, kategorija un procesa pakāpe un jābūt sarežģītai. Tajā pašā laikā, tā kā CP IIIA un IIIB rašanās cēlonis nav precīzi noteikts, daudzu iepriekš minēto zāļu lietošana balstās tikai uz epizodiskiem ziņojumiem par to lietošanas pieredzi, kas bieži ir apšaubāma no uz pierādījumiem balstītas zāles. Līdz šim pilnīga CAP izārstēšana, šķiet, nav sasniedzams mērķis, tāpēc simptomātiska ārstēšana, īpaši IIIB kategorijas pacientiem, ir visticamākais veids, kā uzlabot dzīves kvalitāti.

Antibakteriāla terapija

Ārstējot hronisku bakteriālu prostatītu, bieži empīriski tiek izmantotas antibiotikas, kas bieži vien pozitīvi ietekmē. Testos līdz 40% pacientu ar CP reaģē uz ārstēšanu ar antibiotikām ar bakteriālu infekciju vai bez tās. Tika pierādīts, ka dažu KLP pacientu labklājība uzlabojās pēc antimikrobiālās terapijas, kas var liecināt par infekcijas klātbūtni, kas nav atklāta ar parastām metodēm. Nickel and Costerton (1993) atklāja, ka 60% pacientu ar iepriekš diagnosticētu bakteriālu prostatītu, kuri pēc antimikrobiālās terapijas uz 3. urīna daļas un / vai prostatas sekrēcijas un / vai ejakulācijas negatīvo kultūru fona parādīja pozitīvu augšanas baktēriju flora prostatas biopsijās. Jāpatur prātā, ka dažu mikroorganismu (koagulāzes negatīvo stafilokoku, hlamīdiju, ureaplasmas, anaerobu, sēnīšu, Trichomonas) loma CP etioloģiskajos faktoros vēl nav apstiprināta un ir diskusiju priekšmets. No otras puses, nevar izslēgt, ka daži apakšējo urīnceļu komensāli, kas parasti ir nekaitīgi, noteiktos apstākļos kļūst patogēni. Turklāt līdz šim nezināmus infekcijas izraisītājus var identificēt ar jutīgākām metodēm.

Mūsdienās daudzi autori uzskata par pamatotu veikt antibiotiku terapijas izmēģinājuma kursu pacientiem ar CAP, un gadījumos, kad prostatīts ir ārstējams, viņi iesaka to turpināt vēl 4-6 nedēļas vai pat ilgāku laiku. Ja pēc pretmikrobu terapijas pārtraukšanas notiek recidīvs, tas ir jāatsāk, lietojot mazas zāļu devas. Neskatoties uz to, ka pēdējais noteikums rada zināmas šaubas, tas tika iekļauts Eiropas Urologu asociācijas (2002) ieteikumos.

Varbūt ir pamatojums antibiotiku lietošanai, kas iekļūst prostatas dziedzera audos. Tikai daži pretmikrobu līdzekļi nonāk prostatā. Lai to izdarītu, tiem jābūt šķīstošiem lipīdos, tiem ir zemas olbaltumvielu saistīšanas īpašības un augsta disociācijas konstante (pKa). Jo labvēlīgāka ir zāļu pKa, jo lielāka ir neuzlādētu (nejonizētu) molekulu daļa asins plazmā, kas var iekļūt prostatas dziedzera epitēlijā un izplatīties tās sekrēcijā. Lipīdos šķīstošs un minimāli saistīts ar plazmas olbaltumvielām, zāles var viegli iekļūt prostatas epitēlija elektriski uzlādētajā lipīdu membrānā. Līdz ar to, lai panāktu labu antibiotikas iekļūšanu prostatas dziedzeros, ir nepieciešams, lai lietotās zāles būtu šķīstošās lipīdos un tām būtu pKa >8. 6, raksturoja optimāla aktivitāte pret gramnegatīvām baktērijām pie pH >6. 6.

Jāpatur prātā, ka trimetoprima-sulfametoksazola ilgstošas lietošanas rezultāti joprojām ir neapmierinoši (Drach G. W. et al. 1974; Meares E. M. 1975; McGuire EJ, Lytton B. 1976). Dati par ārstēšanu ar doksiciklīnu un fluorhinoloniem, ieskaitot norfloksacīnu (Schaeffer AJ, Darras FS 1990), ciprofloksacīnu (Childs SJ 1990; Weidner W. et al. 1991) un ofloksacīnu (Remy G. et al. 1988; Cox CE 1989; Pust RA et al. 1989) šķiet daudz iedrošinošāki. Niķelis Dž. un citi. (2001) atklāja, ka ofloksacīnam bija tāda pati iedarbība II, IIIA un IIIB prostatīta grupās. Nesen šim nolūkam levofloksacīnu veiksmīgi izmanto, kā to pierāda Nickel C. J. un citi. (2003) pacientiem ar CAP / CPPS.

Alfa 1 blokatori

Daži zinātnieki norāda, ka sāpes un kairinošas vai apgrūtinātas urinēšanas simptomi pacientiem ar CAB / CPPS var būt saistīti ar apakšējo urīnceļu obstrukciju, ko izraisa urīnpūšļa kakla, sfinktera, urīnizvadkanāla striktūras disfunkcija vai disfunkcionāla urinēšana ar augstu urīnizvadkanāla spiedienu. Pārbaudot vīriešus, kas jaunāki par 50 gadiem, ar CP klīnisko diagnozi, vairāk nekā pusei no viņiem tiek atklāta funkcionāla urīnpūšļa kakla obstrukcija, vēl 24% - sfinktera pseidodisynerģijas izraisīta obstrukcija un aptuveni 50% detrusora nestabilitāte. pacientu.

Tādējādi kāda hroniska prostatīta forma ir saistīta ar sākotnēju simpātiskās nervu sistēmas disfunkciju un alfa-1-adrenerģisko receptoru hiperaktivitāti. Par to liecina pašmāju autoru darbi un mūsu pašu novērojumi.

Ir aprakstīts intraprostatiskais kanāla reflukss, ko izraisa turbulenta urinēšana ar augstu intrauretrālo spiedienu. Urīna attece prostatas dziedzera kanālos un lobulos var stimulēt sterilu iekaisuma reakciju.

Literatūras dati liecina, ka alfa-1 blokatori, muskuļu relaksanti un fizikālā terapija samazina simptomu smagumu pacientiem ar CAB / CPPS. Osborns D. E. un citi. (1981) placebo kontrolētā pētījumā vieni no pirmajiem neselektīvo narkotiku fenoksibenzamīnu lietoja ar pozitīvu efektu prostatodīnijā. Urīna plūsmas uzlabošanās ar urīnpūšļa kakla un prostatas dziedzera alfa-1 receptoru bloķēšanu noved pie simptomu samazināšanās. Saskaņā ar alfa blokatoru pētījumu rezultātiem klīniskā attīstība tiek novērota 48-80% gadījumu. Apkopoti dati no 4 neseniem un līdzīgi izstrādātiem pētījumiem par β1-blokatoriem CP / CPPS vidēji liecina par pozitīvu ārstēšanas rezultātu 64% pacientu.

Neal D. E. Jr. un Mēness T. D. (1994) atklātā pētījumā pētīja terazosīnu pacientiem ar CAP un prostatodiniju. Pēc mēneša ārstēšanas 76% pacientu 12 punktu skalā atzīmēja simptomu samazināšanos no 5, 16 ± 1, 77 līdz 1, 88 ± 1, 64 punktiem (p<0. 0001), lietojot devas no 2 līdz 10 mg dienā. Tajā pašā laikā 2 mēnešus pēc ārstēšanas beigām simptomi nebija 58% pacientu, kuri pozitīvi reaģēja uz α1 blokatoru. Nesen veiktā dubultaklā pētījumā pēc 14 nedēļām 56% pacientu uzlabojās terazosīna un 33% ar placebo. Turklāt sāpju samazināšanās par 50% NIH-CPSI skalā tika konstatēta 60% aktīvās terapijas grupā, salīdzinot ar 37% placebo grupā (Cheah P. Y. et al. 2003). Tajā pašā laikā galu galā grupas būtiski neatšķīrās pēc urinēšanas ātruma un atlikušā urīna tilpuma. Gul u. c. (2001), analizējot 39 pacientu ar CAP / CPPS novērošanu, kuri lietoja terazosīnu un 30 - placebo, atklāja simptomu smaguma samazināšanos galvenajā grupā vidēji par 35% un tikai par 5% placebo grupā. Atšķirības starp sākotnējo un kopējo terazosīnu grupā un starp to un placebo grupā bija statistiski nozīmīgas. Neskatoties uz to, autori secināja, ka α1-blokatoru 3 mēnešu kurss nav pietiekams, lai iegūtu noturīgu un izteiktu simptomu samazināšanos. Viņi arī norādīja, ka terazosīna deva 2 mg dienā ir pārāk maza.

Alfuzosīnu izmantoja nesenā prospektīvā, randomizētā, placebo kontrolētā pētījumā, kura ilgums bija 1 gads, un tas ietvēra 6 mēnešus aktīvu ārstēšanu un vienādu novērošanas laiku. Pēc 6 mēnešiem pacientiem, kuri lietoja alfuzosīnu, NIH-CPSI skalā bija izteiktāks simptomu samazinājums, kas sasniedza statistisko nozīmīgumu salīdzinājumā ar placebo un kontrolgrupām: 9, 9; Atbilstoši 3, 8 un 4, 3 punkti (p = 0, 01). Šajā skalā ievērojami samazinājās tikai ar sāpēm saistīti simptomi, atšķirībā no citiem, kas saistīti ar urinēšanu un dzīves kvalitāti. Alfuzosīna grupā 65% pacientu NIH-CPSI skalā uzlabojās vairāk nekā par 33%, salīdzinot ar 24% un 32% placebo un kontroles grupās (p = 0, 02). 6 mēnešus pēc zāļu lietošanas pārtraukšanas simptomi sāka pakāpeniski palielināties gan alfuzozīna, gan placebo grupā.

Selektīvā alfa-1A / D-blokatora tamsulozīna lietošana CP / CPPS arī parāda labu klīnisko efektu. Saskaņā ar Chen Xiao Song et al. (2002), lietojot 0, 2 mg zāles 4 nedēļas, simptomu samazināšanās NIH-CPSI skalā tika reģistrēta 74, 5% pacientu, kā arī Qmax un Qave palielināšanās attiecīgi par 30, 4% un 65, 4%. . Narayan P. et al. (2002) ziņoja par 6 nedēļu dubultmaskētā, randomizēta, placebo kontrolēta tamsulosīna pētījuma rezultātiem pacientiem ar CAP / CPPS. Zāles saņēma 27 vīrieši, placebo - 30. Pacientiem, kuri lietoja tamsulosīnu, ievērojami samazinājās simptomi un palielinājās placebo grupā. Turklāt, jo smagāki sākotnējie simptomi bija galvenajā grupā, jo vairāk uzlabojums tika izteikts. Blakusparādību skaits tamsulosīna un placebo grupās bija salīdzināms. Pozitīvais efekts tika sasniegts 71, 8% pacientu. Pēc terapijas gada I-PSS skalas samazinājums bija 5, 3 punkti (52%), un QoL rādītāja samazinājums bija 3, 1 punkts (79%).

Mūsdienās lielākā daļa ekspertu uzskata par nepieciešamību ilgstoši lietot alfa-1 blokatorus, jo īsi kursi (mazāk nekā 6-8 mēneši) bieži noved pie simptomu atkārtošanās. Par to liecina arī viens no jaunākajiem darbiem ar alfuzosīnu: lielākajai daļai pacientu 3 mēnešus pēc 3 mēnešu ārstēšanas kursa pabeigšanas tika novērots simptomu recidīvs. Tiek pieņemts, ka ilgstoša terapija var izraisīt izmaiņas apakšējo urīnceļu receptoru aparātā, tomēr šādi dati ir jāapstiprina.

Kopumā šķiet, ka tāpat kā BPH gadījumā pacientiem ar CAP visu α1-blokatoru klīniskā efektivitāte ir praktiski vienāda, un tie atšķiras tikai pēc to drošības profila. Tajā pašā laikā, par ko liecina mūsu novērojumi, kaut arī β 1-blokatora lietošana pilnībā neizvairās no slimības recidīva pēc zāļu lietošanas pārtraukšanas, tas ievērojami samazina simptomu smagumu un palielina laiku pirms recidīva iestāšanās.

Muskuļu relaksanti un spazmolītiskie līdzekļi

Daži zinātnieki ievēro CAP / CPPS patoģenēzes neiro-muskuļu teoriju (Osborn D. E. et al. 1981; Egan K. J. , Krīgers J. L. 1997; Andersen J. T. 1999). Detalizēta simptomu pārbaude un neiroloģiskā izmeklēšana var norādīt uz starpenē un iegurņa pamatnes muskuļu simpātiskās refleksās distrofijas klātbūtni. Dažādi ievainojumi muguras smadzeņu regulēšanas centru līmenī var izraisīt muskuļu tonusa izmaiņas, bieži vien hiperspastiskas formas, kurās urodinamiskie traucējumi (urīnpūšļa kakla spazmas, pseidodisinserģija) rodas vai rodas no šiem apstākļiem.

Dažos gadījumos sāpes var darboties iegurņa muskuļu piestiprināšanas pārkāpuma rezultātā tā sauktajā. sprūda punkti uz krustu kaulu, coccyx, kaunuma, išēmijas kauliem, endopelvic fasciju. Šādu parādību veidošanās cēloņi ir: patoloģiskas izmaiņas apakšējās ekstremitātēs, operācijas un traumas anamnēzē, iesaistīšanās noteiktos sporta veidos, atkārtotas infekcijas utt. Šajā situācijā muskuļu relaksantu un spazmolītisko līdzekļu iekļaušanu kompleksā terapijā var uzskatīt par patoģenētiski pamatotu. Ir ziņots, ka muskuļu relaksanti ir efektīvi sfinktera disfunkcijas, iegurņa dibena un starpsienas muskuļu spazmas gadījumā. Osborns D. E. un citi. (1981) ir prioritāte attiecībā uz pirmo pētījumu par muskuļu relaksantu darbību prostatodīnijā. Autori veica salīdzinošu, dubultmaskētu, ar placebo kontrolētu pētījumu par adrenerģisko blokatoru fenoksibenzamīna, baklofēna (GABA-B receptoru agonists, svītrainais muskuļu relaksants) un placebo efektivitāti 27 pacientiem ar prostatodiniju. Simptomātiska uzlabošanās tika reģistrēta 48% pacientu pēc fenoksibenzamīna lietošanas, 37% - baklofēna un 8% - ar placebo. Tomēr liela mēroga prospektīvie klīniskie pētījumi, kas varētu apstiprināt šīs grupas zāļu efektivitāti pacientiem ar CAP / CPPS, vēl nav veikti.

Nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi un pretsāpju līdzekļi

Nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu, piemēram, diklofenaka, ketoprofēna vai nimesulīda, lietošana var būt efektīva dažu CAP / CPPS pacientu ārstēšanā. Pretsāpju līdzekļus bieži lieto CPPS pacientu ārstēšanā, taču ir maz pierādījumu par to efektivitāti ilgākā laika posmā.

Augu ekstrakti

Starp augu ekstraktiem visvairāk pētīti ir Serenoa repens un Pygeum africanum. Permixon pretiekaisuma un tūskas efekts tiek realizēts, inhibējot fosfolipāzi A2, citus arahidoniskās kaskādes enzīmus - ciklooksigenāzi un lipoksigenāzi, kas ir atbildīgi par prostaglandīnu un leikotriēnu veidošanos, kā arī ietekmējot iekaisuma asinsvadu fāzi. , kapilāru caurlaidība, asinsvadu stāze. Kā liecina nesen pabeigtie morfoloģiskie pētījumi pacientiem ar BPH, ārstēšana ar Permixon, ņemot vērā epitēlija proliferatīvās aktivitātes samazināšanos par 32% un stroma-epitēlija attiecības palielināšanos par 59%, ievērojami samazināja iekaisuma reakcija prostatas audos, salīdzinot ar sākotnējiem parametriem un kontroles grupu< 0, 001).

Reissigl A. et al. (2003) bija vieni no pirmajiem, kas ziņoja par Permixon daudzcentru pētījuma rezultātiem pacientiem ar CPPS. 27 pacienti 6 nedēļas ārstējās ar periksonu, un 25 tika novēroti kontroles grupā. Pēc ārstēšanas galvenā grupa parādīja simptomu samazināšanos par 30% NIH-CPSI skalā. Ārstēšanas pozitīvā ietekme tika reģistrēta 75% pacientu, kuri saņēma permixon, salīdzinot ar 20% kontroles grupā. Raksturīgi, ka 55% pacientu galvenajā grupā uzlabojums tika uzskatīts par mērenu vai nozīmīgu, savukārt kontroles grupā - tikai 16%. Tajā pašā laikā 12 nedēļas pēc ārstēšanas starp grupām nebija būtisku atšķirību. Šie dati norāda, ka periksonam ir pozitīva ietekme pacientiem ar CAP / CPPS, taču ārstēšanas kursiem jābūt garākiem.

Citā pilotpētījumā terapijas laikā ar Permixon tika parādīts iekaisuma marķieru TNF-a un interleikīna-1b samazinājums, kas korelēja ar tā simptomātisko efektu (Vela-Navarrete R. et al. 2002). Daudzi autori norāda uz Pygeum africanum ekstrakta pretiekaisuma iedarbību, tā ietekmi uz dziedzeru epitēlija šūnu atjaunošanos un prostatas dziedzera sekrēcijas aktivitāti, hiperaktivitātes samazināšanos un uzbudināmības sliekšņa palielināšanos. Tomēr šie eksperimentālie dati jāapstiprina klīniskajos pētījumos ar pacientiem ar CAP / CPPS.

Ir atsevišķi ziņojumi par ziedputekšņu ekstrakta (cerniltona) pozitīvo efektu pacientiem ar CP un prostatodiniju.

Parasti augu ekstraktu lietošanai pacientiem ar CAP / CPPS, kas galvenokārt satur Serenoa repens un Pygeum africanum, ir pietiekami teorētiski un eksperimentāli iemesli, kas tomēr jāapstiprina ar pareiziem klīniskiem pētījumiem.

5-alfa reduktāzes inhibitori

Vairāki īsi 5a-reduktāzes inhibitoru izmēģinājuma pētījumi apstiprina uzskatu, ka finasterīds labvēlīgi ietekmē urinēšanu un samazina sāpes CP / CPPS. Morfoloģiskais pētījums, kas veikts pacientiem ar BPH, norāda uz būtisku vidējā iekaisuma filtrāta aizņemtā laukuma samazināšanos no sākotnējiem 52% līdz 21% pēc ārstēšanas (p = 3, 79 * 10-6). Par 51 pacienta ar CP IIIA veiksmīgu ārstēšanu ar finasterīdu 6-14 mēnešus. (2002). SOS-CP skalā samazinās sāpes no 11 līdz 9 punktiem, dizūrija no 9 līdz 6, dzīves kvalitāte no 9 līdz 7, simptomu kopējais smagums no 21 līdz 16 un klīniskais indekss no 30 līdz 23 punktiem.

Finasterīda lietošanas pamatojums NIH-IIIA kategorijas hroniska bakteriāla prostatīta gadījumā (saskaņā ar Nickel J. C. , 1999):

 • No etioloģijas viedokļa.

  Prostatas dziedzera augšana un attīstība ir atkarīga no androgēniem.

  Eksperimentālos dzīvnieku modeļos ir pierādīts, ka baktēriju iekaisumu var izraisīt hormonālas izmaiņas prostatas dziedzeros.

  Finasterīda iespējamā ietekme uz disfunkcionālu urinēšanu ar augstu intrauretraālo spiedienu, kas izraisa intraprostatisku refluksu.

 • No morfoloģijas viedokļa.

  Iekaisums rodas prostatas dziedzera audos.

  Finasterīds noved pie prostatas dziedzeru audu regresijas.

 • No klīniskā viedokļa.

  Klīniskie panākumi ir saistīti ar estrogēnu izraisītu androgēnu nomākšanu.

  Finasterīds novērš apakšējo urīnceļu disfunkcijas simptomus pacientiem ar BPH, īpaši ar lielu prostatas tilpumu, kad tajā dominē dziedzeru audi.

  Finasterīds ir efektīvs hematūrijas ārstēšanai, kas saistīta ar BPH, kas saistīta ar fokālu prostatas iekaisumu.

  Atsevišķu urologu viedokļi par finasterīda efektivitāti prostatīta gadījumā.

  Trīs klīnisko pētījumu rezultāti norāda uz finasterīda iespējamo efektivitāti prostatīta simptomu mazināšanā.

Antiholīnerģiskie līdzekļi

Antiholīnerģisko līdzekļu labvēlīgā ietekme ir steidzamu simptomu, dienas un nakts pollakiurijas simptomu mazināšana un normālas seksuālās aktivitātes uzturēšana. Ir pozitīva pieredze par dažādu M-antiholīnerģisko līdzekļu lietošanu CAP / CPPS pacientiem ar smagiem kairinošiem simptomiem, bet bez infravesical obstrukcijas pazīmēm gan monoterapijā, gan kombinācijā ar β1-adrenerģiskiem blokatoriem. Ir nepieciešami papildu pētījumi, lai noteiktu šīs grupas zāļu vietu, ārstējot pacientus ar abakteriālu prostatītu.

Imūnterapija

Daži autori atbalsta viedokli, ka nebakteriāla prostatīta rašanās ir saistīta ar imunoloģiskiem procesiem, kurus paātrina nezināms antigēns vai autoimūna reakcija. Pēdējā laikā arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta citokīnu lomai CP attīstībā un uzturēšanā. Viņi ziņo par paaugstināta gamma interferona, 2, 6, 8 interleikīnu un vairāku citu citokīnu līmeņa noteikšanu prostatas sekrēcijā. Džons u. c. (2001) un Doble A. et al. (1999) atklāja, ka IIIB grupas abakteriālā prostatīta gadījumā palielinājās CD8 (citotoksisko) un CD4 (palīgu) T-limfocītu veidu attiecība, kā arī citokīnu līmenis. Tas var norādīt, ka termins "neiekaisuma" prostatīts, iespējams, nav pilnīgi adekvāts. Šajā situācijā imūnmodulācija, izmantojot citokīnu inhibitorus vai citas pieejas, var būt efektīva, taču pirms šīs ārstēšanas ieteikšanas jāpabeidz atbilstoši izmēģinājumi.

Vietējo speciālistu vidū ir ļoti populāri dažādi imūnterapijas varianti. No zālēm, kas stimulē šūnu un humorālo imunitāti, ir: aizkrūts dziedzera preparāti, interferoni, endogēnā interferona sintēzes induktori, sintētiskie līdzekļi. Šie rezultāti ir īpaši interesanti, ņemot vērā jaunākos datus par interleikīna-8 nozīmi CP IIIA, kur tas tiek uzskatīts par potenciālu terapeitisko mērķi (Hochreiter W. et al. 2004). Tajā pašā laikā jāatzīmē, ka, mūsuprāt, īpašas imūnkorekcijas terapijas iecelšana ir jāizturas ar lielu piesardzību un jāveic tikai tad, ja saskaņā ar imunoloģiskās izmeklēšanas rezultātiem tiek atklātas patoloģiskas izmaiņas.

Trankvilizatori un antidepresanti

Pacientu ar CP / CPPS garīgā stāvokļa izpēte ļāva izprast psiho-somatisko traucējumu ieguldījumu slimības patoģenēzē. Starp pacientiem ar CP depresija ir diezgan izplatīta atziņa. Šajā sakarā pacientiem ar CAP / CPPS ieteicams izrakstīt trankvilizatorus, antidepresantus un psihoterapiju. No nesenajiem darbiem var atzīmēt publikāciju par salbutiamīna lietošanu, kam piemīt antidepresants un psihostimulējošs efekts, pateicoties tā ietekmei uz smadzeņu retikulāro veidošanos. Autore novēroja 27 pacientus ar CP IIIB, kuri saņēma salbutamīnu kombinētā terapijā, un 17 pacientus kontroles grupā. Tika konstatēts, ka pacientiem, kuri lieto šīs zāles, remisijas ilgums bija ievērojami ilgāks: 75% pēc 6 mēnešiem galvenajā grupā salīdzinājumā ar 36, 4% kontroles grupā. Tiem, kuri tika ārstēti ar salbutamīnu, parādījās libido, vispārējās vitalitātes palielināšanās un pozitīva attieksme pret ārstēšanu.

Zāles, kas ietekmē asinsriti

Tika konstatēts, ka pacientiem ar CP tiek reģistrētas dažādas izmaiņas mikrocirkulācijā, hemokoagulācijā un fibrinolīzē. Hemodinamisko traucējumu korekcijai ieteicams lietot reopoliglucīnu, trentālu, escuzānu. Ir ziņojumi par prostaglandīna E1 lietošanu pacientiem ar CAP. Nepieciešami papildu pētījumi gan metožu izstrādei asinsrites traucējumu novērtēšanai pacientiem ar CAP / CPPS, gan shēmu izveidei to optimālai korekcijai.

Bioregulācijas peptīdi

Prostatilēnu un vitaprostu plaši izmanto vietējie speciālisti abakteriālā prostatīta ārstēšanā. Preparāti ir bioloģiski aktīvu peptīdu kompleksi, kas izolēti no liellopu prostatas dziedzeriem. Papildus iepriekš aprakstītajai prostatilēna imūnmodulējošajai iedarbībai tika atzīmēta tā simptomātiskā ietekme uz CP, pretiekaisuma, mikrocirkulācijas un trofiskā iedarbība. Tajā pašā laikā pētījumi, kuros izmantotas modernas CAP / CPPS klīniskā attēla novērtēšanas metodes, līdz šim šai zāļu grupai nav veikti.

Vitamīni un minerālvielas

Vitamīnu un mikroelementu kompleksiem ir svarīga papildu loma pacientu ar CP ārstēšanā. Starp tiem vissvarīgākie ir B grupas vitamīni, A, E, C vitamīni, cinks un selēns. Ir zināms, ka prostatas dziedzeris ir bagātākais ar cinku un uzkrāj cinku. Tās antibakteriālā aizsardzība ir saistīta ar brīvā cinka klātbūtni (prostatas antibakteriālais faktors - cinka peptīdu komplekss). Ar bakteriālu prostatītu samazinās cinka līmenis, kas maz mainās uz šī mikroelementa iekšķīgas uzņemšanas fona. Turpretī abakteriālā prostatīta gadījumā cinka līmenis tiek atjaunots ar eksogēnu uzņemšanu. Uz CP fona ievērojami samazinās citronskābes līmenis. E vitamīnam ir augsta antioksidanta un antiradikāla aktivitāte. Selēns ir antiproliferatīvs līdzeklis, un to uzskata par onkoloģisku aizsarglīdzekli, tostarp pret prostatas vēzi. Saistībā ar iepriekš minēto ir pamatota tādu preparātu lietošana, kas satur līdzsvarotu būtisku vitamīnu un mikroelementu daudzumu. Viens no šiem līdzekļiem ir preparāts, kas satur selēnu, cinku, E vitamīnu, β-karotīnu un C vitamīnu.

Fermentu terapija

Daudzus gadus lidāzes preparātus lieto kompleksā terapijā pacientiem ar CP. Nesen ir parādījušies vairāki vietējo autoru ziņojumi par pozitīvo pieredzi, lietojot wobenzym kā sistēmiskas enzīmu terapijas zāles kompleksā pacientu ar CP ārstēšanā.

Mūsdienās valstīs ar attīstītām veselības sistēmām tiek izstrādāti ieteikumi slimību diagnosticēšanai un ārstēšanai, ņemot vērā uz pierādījumiem balstītas medicīnas principus, balstoties uz pētījumiem ar augstu ticamības pakāpi. Attiecībā uz CAP / CPPS zāļu terapiju šādi pētījumi acīmredzami ir nepietiekami. Uz materiāliem balstītas medicīnas kritērijiem atbilst tikai materiāli par antibiotiku un β 1 blokatoru lietošanu un, ar zināmu pielaidi, augu ekstrakti no Serenoa repens. Dati par visu citu narkotiku grupu lietošanu galvenokārt ir empīriski.

Saskaņā ar ASV Veselības institūta (NIH) ieteikumiem visbiežāk izmantotās abakteriālā prostatīta ārstēšanas metodes saskaņā ar prioritāti saskaņā ar uz pierādījumiem balstītas medicīnas kritērijiem var attēlot šādā secībā:

 • Ārstēšanas metodes prioritāte (0-5);
 • Antibakteriālie līdzekļi (antibiotikas) 4, 4;
 • Alfa1 blokatori 3, 7;
 • Prostatas masāža (kurss) 3, 3;
 • Pretiekaisuma terapija (nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, hidroksizīns) 3, 3;
 • Anestēzijas terapija (pretsāpju līdzekļi, amitriptilīns, gabapentīns) 3, 1;
 • Biofeedback ārstēšana (anorektāla biofeedback) 2, 7;
 • Augu izcelsmes zāles (Serenoa repens / Saw palmetto, kvercetīns) 2, 5;
 • 5alfa-reduktāzes inhibitori (finasterīds) 2, 5;
 • Muskuļu relaksanti (diazepāms, baklofēns) 2, 2;
 • Termoterapija (transuretrāla mikroviļņu termoterapija, transuretraālas adatas ablācija, lāzers) 2. 2;
 • Fizioterapija (vispārējā masāža utt. ) 2. 1;
 • Psihoterapija 2, 1;
 • Alternatīvā terapija (meditācija, akupunktūra utt. ) 2. 0;
 • Antikoagulanti (pentozāna polisulfāts) 1, 8;
 • Kapsaicīns 1, 8;
 • Alopurinols 1, 5;
 • Ķirurģiskā ārstēšana (urīnpūšļa kakla, prostatas TUR, prostatas transuretraālais iegriezums, radikāla prostatektomija) 1. 5.

Nedaudz atšķirīgs uzsvars uz hroniska prostatīta ārstēšanas metožu prioritāti Tenke P. (2003)

 • Antimikrobiālā terapija ++++;
 • Alfa1 blokatori +++;
 • Pretiekaisuma līdzekļi ++;
 • Augu izcelsmes zāles ++;
 • Hormonu terapija ++;
 • Hipertermija / termoterapija ++;
 • Prostatas masāžas kurss ++;
 • Alternatīvās ārstēšanas metodes ++;
 • Psihoterapija ++;
 • Alopurinols +;
 • Ķirurģiskā ārstēšana (TUR) +.

Tādējādi hroniska bakteriāla prostatīta un CPPS ārstēšanai ir ierosināts liels skaits dažādu zāļu un zāļu grupu, kuru lietošana balstās uz informāciju par to iedarbību dažādos slimības patoģenēzes posmos. Ar dažiem izņēmumiem to visu vāji atbalsta ar pierādījumiem balstīti pētījumi. Cerības uzlabot KLP ārstēšanas rezultātus un it īpaši pacientu grupu ar iegurņa sāpēm ir saistītas ar progresu šo apstākļu diagnostikā un diferenciāldiagnostikā, slimības klīniskās klasifikācijas uzlabošanu un detalizēšanu, ticamu datu uzkrāšanu klīniskie rezultāti, kas raksturo zāļu efektivitāti un drošību skaidri iezīmētās pacientu grupās.